2. wonder
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. dobrota
7. milena6
8. vidima
9. ambroziia
10. donkatoneva
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. mimogarcia
10. vesonai

Прочетен: 1739 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 13.06.2011 18:53
Народна библиотека „П. Р. Славейков“ – В. Търново
И НОЛИ „Формула 6“
организираха
представяне на романа на Йордан Атанасов
„ХАМОВОТО СЕМЕ“
Критически слова на
Румен Стоянов (редактор на изданието) и Владимир Шумелов (критик)
Проявата е включена и в Програмата на Унгарския културен институт за м. Юни 2011 г.
Гост на премиерата беше и лично Директорът на Унгарския културен център в България д-р Тошо Дончев.
Йордан Атанасов е роден в гр. Брауншвайг, Германия, на 25.01.1943 г. Българин с родители от с. Драганово, В. Търновско. Завършил електротехникум в Ст. Загора, а след това Икономика на промишлеността във ВИИ "Карл Маркс" и радиожурналистика в СУ "Св. Кл. Охридски". Работи в Мини "Марица-изток" и като проектант в Изчислителен център, в културния отдел на ОНС - Стара Загора. Бил е редактор във в. "Марица-изток" и директор на в. "Синя поща" - Стара Загора. В момента е председател на читалище "Даскал Петър Иванов" и главен редактор на в. "Литературен глас". С група старозагорски писатели през 1992 г. възстановява едноименния Д. Б. Митов вестник в родния град на писателя. Член е на Сдружението на българските писатели, носител на наградата за литература и изкуство "Николай Лилиев" на Общинския съвет - Стара Загора и на награди от национални литературни конкурси (Поморие, Сливен, Бобовдол, Кремиковци, Димитровград и др.). Има публикувани стихотворения в списанията "Септември", "Пламък", "Демократически преглед", "Тракия", във вестниците "Пулс", "Литературен фронт", "Труд", "Литературен форум", "Другата аудитория", "Сега", "Стършел" и др. Участва в редица сборници и антологии. Превеждан е на френски, руски, гръцки и белоруски език. Автор на стихосбирките: "Токов удар" (1989), "Невидима рана" (1992), "Монолог на дресьора" (1993), "Вода, пясък и дух" (1997), "Душата се завръща" (2000), "Овъглена светлина" (2002), "Страсти и гео-графики" (2003), „Семето на градинаря“ (2005), „Насълзената трева ми каза всичко“ (2005), „Думи на врабец“ (2007), „Да следваш водата“ (2009), „Балканската линия“ (2009) и на романа "Хамовото семе" (2011).
Благодарение на Йордан Атанасов, брауншвайнгенец, драгановчанин и старозагорец, най-сетне българската литература придоби своя градинарски роман. Да ни е честит! Авторът олицетворява, ради житейския си път, българското градинарство. С пот на чело нашите градинари спечелиха уважение сред приелите ги люде. Нека пожелаем сполука и за „Хамовото семе”!
Румен Стоянов
„Хамовото семе“ е роман за емигрантството. Понякога си мислим, че българите не сме племе, склонно към към емиграция – в оня мащаб и авантюристично-откривателски дух като други народи. Историческите факти сочат обаче друго. И причините при нас са конкретно-исторически – по-често, или социални – както днес, а и по времето, когато започва семейната сага в този роман – годините по време Втората световна война (но всъщност доста по-рано – в самата зора на новия век).
Владимир Шумелов
Непременно прочетете тази книга!
„
И проклел Ной наследството на Хам – да се скита вечно семето му по земята и да не намери мир и покой! Не заради това, че Хам го видял пиян и гол, не, а защото се присмивал и подигравал на баща си. На това отгоре извикал и братята си Сим и Яфет да го видят. Всъщност го предал. А предателството не се прощава...
Българското Хамово семе, пропъдено от сегашните бащици-монополисти и управници, се скита за къшей хляб по света. Слугува, върши черната работа на гърци и испанци, на хладните и точни германци, на гордите викинги, на надменните англичани...
Тези млади мъже и жени с времето късат пъпната връв с родината. И остават цял живот емигранти и натрапници в очите на местните. Които никога няма да ги приемат като свои. Много малко от напусналите ще се върнат на стари години, да потърсят тих пристан в родното гнездо.
А техните деца, внуци и правнуци ще забравят и език, и обичаи.
И отечество. Има ли спасение от това?
Такава ли е присъдата на времето?...“
Невероятна книга, написана с много талант и любов към българите, разпиляли се по всички краища на света и към майчица България.Първа лястовица в културната пролет на родината!
Ружа Велчева
Тагове:
2. Paulo Coelho's Blog
3. Pedro Juan Gutierrez, escritor de Cuba
4. E-издание за Пловдив и пловдивчани по света и у нас
5. Е-сайт за безплатно публикуване на художествена литература
6. Блог на Венцеслав Велчев
7. Литературна мрежа Литернет
8. Блог на Ваня Гущерова
9. Хубава си,моя горо!
10. Любим линк
11. Блог на Дора Господинова
12. Блогът на Оги Ковачев
13. Двери на православието
14. Марта за Фредерико Гарсия Лорка
15. Страница на Всерусийският център по очна и пластична хирургия в г.Уфа и Ернст Мулдашев
16. Черен списък на унищожителите на българската природа
17. Да освободим България от себе си-статия на Букет.блог във www.frognews.bg
18. Шедьоври на световното изобразително изкуство
19. Защо помагат молитвите-научни експерименти и изследвания
20. Блогът на Букет
21. Блогът на Климент
22. Facebook.com
23. Империята на инките
24. Блог на Даниела Тодорова-Кабала
25. Български национален съюз
26. Nikolay's blog
27. Кртините на художника Георги Костадинов-GEKOS