„Морга за изгубени жени” е следващата книга на авторката
Всичко, което се е случило за последните 20 г. на преход в България, събра в 20 стихотворения поетесата Ружа Велчева. Поетичните й разказчета за доброто и лошото, за тъгата и радостите на българите са отпечатани в книгата „Не отвръщай лице, Господи”.
„Писах за битието, в което живеем. И си признавам, че събрах упреци от разни приятели, които смятат, че подобна поезия е връщане към комунистическото време. Аз обаче смятам, че още имаме нужда от стихове в духа на Смирненски и Вапцаров”, казва Ружа. Сътворила стиховете за около месец, докато била в тъжен период от живота си. Преди да ги събере в книга, тя ги пуснала в блога си в интернет, за да ги провери. Там именно събрала и упреците, и похвалите за общото настроение на стихосбирката. А то е гняв и болка. Гневът е насочен към управниците, които години наред съсипват народа си и страната. А болката е заради това, че същите тези хора сами си избират управниците. „Но не е черногледа книгата. Има и надежда, че въпреки всичко някой ден ще се избистри това неосъзнато чувство, че сме стадо овце, и ще узреем за мига, в който ще се превърнем в лъвове”, усмихва се поетесата.
Когато решила да издаде стихотворенията, тя започнала да се оглежда за корица на книгата и решила, че най-подходящата идея е свързана с библейски сюжети. Заровила се в интернет да открие своя сюжет и така попаднала на Юлия Станкова, чиито картини са именно библейски сюжети. Ружа Велчева написала на художничката писмо с молба да й позволи да ползва картините й, художничката й отговорила с „да”, без да се замисли. „Дори хонорар не ми поиска, просто пожела да прочете стиховете, за да подбере най-подходящите картини. Ние, двете, все още не се познаваме, но се надявам при следващото ми пътуване до София да се срещнем”, разказва за това си приключение поетесата.
Картините на Юлия Станкова са рисувани върху дърво и това ги превръща в уникални и неповторими.
Прозаична ще е следващата книга на Ружа Велчева, която авторката подготвя в момента. Заглавието й на този етап е „Морга за изгубени жени” и в нея ще се разказват историите на 24 жени. Действието се развива само за едно денонощие и всяка част от това денонощие е посветено на една жена. Някои от историите са истински, други - не съвсем, така че в част от образите могат да бъдат разпознати реални жени. „Събрала съм историите от живота и от улицата. Затова има една монахиня, която е истинска, една магистрална проститутка, една възрастна жена, майка на сляпо дете, една самотница”, разкрива плановете си Ружа Велчева. С два от разказите си тя участва и в един много специален сборник, в който са събрани произведения само на незрящи хора. Сборникът излиза на български и сръбски език.
(в."Борба",В.Търново)
|